image/svg+xml

Rodzinne zdobienie jaj

Pomysł na pisanki

Zazwyczaj świętom towarzyszą czasochłonne przygotowania. Nie zapominajmy jednak, że jest to czas, który warto poświęcić rodzinie. Dzieci zazwyczaj uwielbiają zajęcia plastyczne i nie trzeba ich do nich specjalnie namawiać. Można jednak postarać się, aby tworzenie jajecznych arcydzieł stało się wspaniałą zabawą dla wszystkich domowników. Co może wywołać większy uśmiech na buzi dziecka, jak zaangażowanie całej rodziny we wspólnej zabawie?

Zanim zaczniemy zabawę

Na samym początku pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu miejsca pracy. Jeżeli chcemy, aby dziecko spędziło wspaniale czas warto zadbać, aby nie ucierpiały na tym meble. Miejsce pracy można zabezpieczyć gazetami. Jajko najlepiej umieścić na podstawce, którą można wyciąć z rolki z ręcznika papierowego. Dzięki temu przyszła pisanka będzie stabilnie stała i maluszek nie będzie miał problemów z jej ozdobieniem.

Gdy maleństwo jest zbyt małe, aby mogło samodzielnie wykonać pisankę

Jeżeli maleństwo jest jeszcze zbyt małe, aby wykonało samodzielnie pisankę, możemy mu w tym pomóc. Wystarczy, że umoczymy jego palec wskazujący w wybranym kolorze farby i odbijemy go na jajku. Możemy to powtarzać wykorzystując różne kolory. W ten bardzo łatwy sposób zaangażujemy pociechę w stworzenie unikatowej i pierwszej pisanki.

Nie trzeba wiele

Najpopularniejszym sposobem malowania pisanek jest wykorzystanie farby plakatowej. Nie martwmy się, jeżeli ilość kolorów jest ograniczona. Samo tworzenie nowych barw może być świetną zabawą dla dziecka. Pokażmy mu, jakie kolory ze sobą połączyć, aby otrzymać zielony lub jak rozjaśnić lub przyciemnić daną farbę. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór naklejek. Mogą one przedstawiać ulubionego bohatera naszej pociechy. Jeżeli nie mamy dostępu do gotowych obrazków, można wyciąć elementy z różnokolorowych wycinanek i ozdobić nimi jajko. 

Zabawa

Jeżeli chcemy, aby dziecko nie tylko spędziło kreatywnie czas, ale także utrwaliło sobie wiedzę, możemy zachęcić je do wspólnej gry.

Potrzebujemy:

  • wydmuszki
  • 6 pojemniczków z farbami (które oznaczamy cyframi od 1 do 6)
  • pędzelki
  • pojemniczek z wodą
  • kostkę do gry

Zasady:

Uczestnicy rzucają kostką. Najmłodsi gracze liczą, ile oczek zostało wyrzuconych oraz nazywają przypisany kolor. Następnie wszyscy uczestnicy na swoich pisankach malują jeden element wylosowanym kolorem. Zabawa traw do czasu, aż wszyscy uczestnicy zapełnią swoje pisanki. Na koniec wszyscy członkowie zabawy pokazują efekty swojej pracy.

Dzięki tej zabawie włączamy do wspólnej rozrywki całą rodzinę, a dodatkowo dzieci mogą sprawdzić umiejętności liczenia i nazywania kolorów.

Pomysły dla nastolatka

W pewnym wieku malowanie jajek farbami staje się zbyt łatwe i nudne. Istnieje jednak wiele różnych innych sposób na wykonanie pisanek. Dziewczynkę, która uwielbia błyskotki na pewno zainteresuje brokatowa pisanka. Do jej wykonania potrzebujemy wydmuszkę, klej oraz brokat. Jajko smarujemy klejem i obsypujemy obficie brokatem.

Osobę, która uwielbia manicure, mogą zainteresować pisanki marmurkowe. Do ich wykonania potrzeba białych wydmuszek, pojemnika z woda i kolorowych lakierów. Do pojemnika wylewamy ciepłą wodę i tworzymy na niej kompozycję z lakierów do paznokci, następnie drewnianym patyczkiem delikatnie mieszamy kolory. W przygotowanej bazie zanurzamy całe jajko i zbieramy patyczkiem pozostały na wodzie lakier. Jajko wyjmujemy i suszymy.

Piękne pisanki można także zrobić wykorzystując mulinę lub kordonek. Smarujemy górę jajka klejem i następnie tworzymy pętelkę, i dokładnie ją owijamy. Możemy użyć wielu kolorów oraz dodać wstążki lub inne ozdoby.

Po co tyle ambarasu?

Pierwszą pisankę dziecka, która będzie przez nie wykonana, warto schować na pamiątkę. To idealny sposób na zachowanie ulotnych wspomnień. Co więcej za 10-20 lat odkrycie tego znaleziska będzie mogło wywołać uśmiech na twarzy dorastającej osoby. Pisanka zapakowana w ozdobną folię może stać się ciekawym pomysłem na prezent dla dziadków, rodzeństwa lub innych członków rodziny. Co więcej pisanki są doskonałą ozdobą koszyczka i wielkanocnego stołu. Najważniejsze jednak jest zaangażowanie rodziny we wspólnie spędzony czas.

Pieczone jaja w awokado

To niezwykle pyszne danie jest po prostu potęgą superfoods! Dostarcza mnóstwo wartości odżywczych jaj i awokado w każdym kęsie.

Co potrzebujemy?

2 awokad...

INFORMACJA W SPRAWIE ZBÓŻ: Fermy Woźniak od prawie 40 lat wspierają polskich rolników

Fermy Drobiu Woźniak, właściciel marki Zdrovo, od prawie 40 lat wspierają polskich rolników

Od 1986 roku działamy na rzecz wsparcia polskiej gospodarki i ...

Światowy Dzień Jaja 2023: Jaja dla zdrowej przyszłości!

W piątek 13 października entuzjaści jaj na całym świecie spotkają się, aby docenić niezwykłe korzyści żywieniowe, środowiskowe i społeczne jaj.
Światowy Dz...