image/svg+xml

Światovo - Jaja po wiedeńsku

W cyklu #światovo dziś zapraszamy Was na jaja po wiedeńsku - klasyczny przepis, który pomimo prostoty, nie należy do najprostszych w przygotowaniu. Warto jednak poćwiczyć i wprowadzić ten wyjątkowy przepis do codziennego, śniadaniowego menu.

Aby wykonać tę przepyszną potrawę potrzebujemy:

  • 6 jaj Zdrovo
  • masło
  • sol, pieprz
  • plaster pancetty

Jak robimy?

Jaja gotujemy w osolonym wrzątku 4 minuty. Natychmiast, ale tylko na minutę, zanurzamy w zimnej wodzie i bardzo delikatnie obieramy uważając, żeby nie uszkodzić jaja, ale też się nie poparzyć. Białko powinno być całkowicie ścięte. Umieszczamy w 2 niskich szklankach o gładkich ściankach wraz z łyżeczką masła, szczyptą soli oraz pieprzu. Dekorujemy podpieczoną uprzednio pokrojoną w drobną kostkę pancettą. Podajemy z łyżeczką do zamieszania.

Jaja po wiedensku

Jaja po wiedeńsku możemy również przygotować, korzystając z jajek ugotowanych w koszulkach  lub skorzystać z dostępnych już na rynku specjalnych garnków do gotowania w kąpieli wodnej jaj bez skorupek.

Smacznego!

 

 

Światowy Dzień Jaja 2023: Jaja dla zdrowej przyszłości!

W piątek 13 października entuzjaści jaj na całym świecie spotkają się, aby docenić niezwykłe korzyści żywieniowe, środowiskowe i społeczne jaj.
Światowy Dz...

Sałatka na lato z brokułem i jajem

Gotowanie to świetna okazja do rodzinnego spędzenia czasu. A lato to doskonały czas sałat i zielonych warzyw, lekkich potraw w czasie upałów. Wasze dzieci ...

Deserovo - owoce w cieście

Desery z owocami to pyszne i proste jedzenie, które umili każdy podwieczorek. Idealny na majowy weekend, zwłaszcza na piknikach w plenerze. Łapcie przepis!...