image/svg+xml

Historia pisanek

Skąd pochodzi tradycja wykonywania pisanek?

Najstarsze barwione jajka zostały odnalezione na terenie starożytnej Mezopotamii. Jednak pojawiają się one również w starożytnym Egipcie oraz w mitologii greckiej. Zwyczaj ozdabiania jaj był obecny także w czasach cesarstwa rzymskiego. Najstarsze pisanki odnalezione na terenie Polski pochodzą z X wieku.

Najczęstszym sposobem wykonywania pisanek było tworzenie wzorów gorącym woskiem. Następnie gotowano jajka w łupinach cebuli, dzięki czemu pisanki nabierały czerwonej barwy. Chociaż początkowo pisanki związane były z pogańskimi obrzędami, kościół katolicki uznał jajko za symbol Zmartwychwstania.

Dawniej ozdabianiem jajek zajmowały się jedynie kobiety i zaczynały to robić w Wielki Piątek. Zazwyczaj zbierały się one w jednej izbie i żaden mężczyzna nie miał prawa wejść do tego pomieszczenia. Pisanki stanowiły prezent dla najbliższej rodziny, a także przyjaciół i krewnych. Otrzymanie ozdobionego jajka zawsze oznaczało, że dający obdarza sympatią obdarowywanego. Młode dziewczęta mogły obdarować chłopców pisankami i dzięki temu nie być oblanymi w Poniedziałek Wielkanocny. Chłopiec, który najbardziej podobał się danej dziewczynie, otrzymywał od niej najpiękniejszą pisankę.

Z tradycją pisanek wiąże się również wiele zabaw. Jedną z najpopularniejszych była walatka, która polegała na tym, że dwie osoby trzymały w rękach jajka i uderzały ich czubkami o swoje kraszanki. Ten, który zachował jajko w całości wygrywał. Innym wariantem tej zabawy było turlanie jajka po stole, w taki sposób, aby się ze sobą zderzyły. Także wygrywała osoba, której jajo było nienaruszone. Obecnie znaną zabawą jest szukanie pisanek, które są ukryte w ogrodzie. Najczęściej do zabawy zapraszane są dzieci, których rodzice oprócz pisanek ukrywają słodkości.

W Polsce istnieje wiele sposobów na zdobienie jajek.

Jajka można ozdobić skrawkami materiałów lub elementami wyciętymi z kolorowych papierów. Powstałe w ten sposób jajko nazywane jest oklejanką. Najbardziej popularnym sposobem na zabarwienie skorupki jajka jest gotowanie go w łupinach cebuli lub gotowym barwniku – otrzymamy wtedy kraszankę. Jeżeli chcemy urozmaicić ozdobę kraszanki, możemy wydrapać na niej (ostrym narzędziem) dowolny wzór, stworzymy w ten sposób drapankę. Najpopularniejszym sposobem zdobienia jajek było kiedyś wykonywanie wzorów gorącym woskiem, a następnie farbowanie skorupek. Dzięki temu otrzymywano pisanki, obecnie jednak nazwa ta upowszechniła się najbardziej i jajka ozdabiane różnymi technikami potocznie nazywamy w ten sposób.

 

INFORMACJA W SPRAWIE ZBÓŻ: Fermy Woźniak od prawie 40 lat wspierają polskich rolników

Fermy Drobiu Woźniak, właściciel marki Zdrovo, od prawie 40 lat wspierają polskich rolników

Od 1986 roku działamy na rzecz wsparcia polskiej gospodarki i ...

Światowy Dzień Jaja 2023: Jaja dla zdrowej przyszłości!

W piątek 13 października entuzjaści jaj na całym świecie spotkają się, aby docenić niezwykłe korzyści żywieniowe, środowiskowe i społeczne jaj.
Światowy Dz...

Sałatka na lato z brokułem i jajem

Gotowanie to świetna okazja do rodzinnego spędzenia czasu. A lato to doskonały czas sałat i zielonych warzyw, lekkich potraw w czasie upałów. Wasze dzieci ...